Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Co to jest keylogger?
Użytkownicy internetu narażeni są na wiele zagrożeń – jednym z nich są keyloggery. Jak działa to złośliwe oprogramowanie? Do jakich celów cyberprzestępcy wykorzystują keyloggery? Jak wykryć keylogger i jak się przed nim chronić? Oto garść przydatnych porad, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo w sieci.
Keyloggery to typ oprogramowania szpiegującego (spyware), którego rolą jest śledzenie aktywności użytkownika urządzenia. Głównym zadaniem keyloggera jest rejestrowanie i zapamiętywanie znaków wpisywanych za pomocą klawiatury. Keyloggery stanowią zagrożenie nie tylko dla użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych – mogą również służyć do szpiegowania urządzeń mobilnych.
Przeczytaj też: Spyware – czym jest i jak się przed nim chronić? >>
Keyloggery mogą być używane zgodnie z prawem – np. jako programy kontroli rodzicielskiej, które monitorują aktywność najmłodszych użytkowników internetu. Często są one jednak wykorzystywane przez cyberprzestępców.
Keylogger bez Twojej wiedzy rejestruje wszystko, co wprowadzasz za pomocą klawiatury, a zgromadzone informacja przesyła do osób trzecich. Bardziej zaawansowane programy są w stanie także wykonywać zrzuty ekranu czy śledzić Twoje działania tylko w konkretnej aplikacji, np. w przeglądarce internetowej.
Keylogger może rejestrować treść dokumentów, maili czy rozmów prowadzonych za pośrednictwem komunikatorów. Cyberprzestępcom zależy jednak przede wszystkim na pozyskaniu poufnych danych, które potem mogą zostać wykorzystane do wyłudzeń i kradzieży. Keyloggery wykorzystywane są do przechwytywania loginów i haseł do bankowości internetowej, numerów kart kredytowych i kodów CVV.
Przeczytaj też: Jak chronić dane osobowe? Mamy skuteczne rozwiązanie >>
Jak wykryć keylogger i jak się przed takim zagrożeniem?
Dobrze zaprojektowane keyloggery działają w sposób dyskretny, często niemożliwy do wykrycia podczas codziennego korzystania z urządzenia. Do wykrycia rejestratora klawiszy najlepiej użyć funkcji skanera, która dostępna jest płatnych i bezpłatnych programach antywirusowych. Taką możliwość oferuje również Windows Defender, który jest domyślnie zainstalowanych na nowszych urządzeniach z systemem Windows.
Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Oto kilka ważnych zasad, które zmniejszają ryzyko zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem.
- Uważaj na podejrzane linki i e-maile
Do zainfekowania urządzenia bardzo często dochodzi w wyniku nieostrożności. Wystarczy chwila nieuwagi i odruchowe kliknięcie w link z „sensacyjnym newsem” – odnośniki do zainfekowanych stron, które podszywają się pod portale informacyjne, są masowo rozsyłane za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Uważaj także na e-maile ze spreparowanymi fakturami, rachunkami i innymi dokumentami – w rzeczywistości zamiast pliku PDF pobierasz instalator szkodliwego oprogramowania. Metoda ta określana jest mianem phishingu i jest niezwykle często wykorzystywana przez przestępców.
Dowiedz się więcej: Co to jest phishing i jak się przed nim bronić?>>
- Aktualizuj system operacyjny i programy
Aktualizacje bywają irytujące – nie można jednak z nich rezygnować. Szkodliwe oprogramowanie często wykorzystuje luki w przeglądarkach internetowych i innych programach. Dostawcy oprogramowania na bieżąco łatają nowo wykryte dziury – służą temu kolejne aktualizacje. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z aktualnych wersji programów. Ciągłe odkładanie aktualizacji na później może mieć nieprzyjemne skutki.
Przeczytaj też: Czy trzeba robić aktualizację w telefonie? Zdecydowanie! Sprawdź, dlaczego >>
- Używaj firewalla i antywirusa
Zdrowy rozsądek i czujność to podstawa bezpieczeństwa w internecie. Nawet bardziej doświadczonym internautom przyda się jednak dodatkowe wsparcie. Zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym warto zainstalować program antywirusowy z funkcją zapory ogniowej.
Antywirus jest w stanie w czasie rzeczywistym wykryć i zneutralizować zagrożenia (takie jak keyloggery), z kolei firewall filtruje ruch sieciowy i blokuje podejrzane połączenia.
- Skorzystaj z CyberTarczy Orange
Jeżeli korzystasz z internetu mobilnego lub stacjonarnego Orange, możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo za pomocą CyberTarczy. Jest to usługa, która działa podobnie jak antywirus. Mechanizm wykrywa zagrożenia pochodzące z sieci i blokuje je, zanim wyrządzą szkody na Twoim urządzeniu.
Dowiedz się więcej: Co to jest CyberTarcza Orange?>>