Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Wirusy na smartfonie
Złośliwe oprogramowanie kojarzy się zwykle z wirusami, trojanami i robakami, które infekują komputery stacjonarne i laptopy. Są jednak równie groźne dla telefonów komórkowych. Liczba programów, które infekują smartfony, rośnie w zastraszającym tempie. Sprawdź, co świadczy o tym, że wirusy na Android i iOS mogły znaleźć się w Twoim telefonie i jakie szkody mogą one wyrządzić.
Z tekstu dowiesz się:
- po czym poznasz, że Twój telefon mógł zostać zainfekowany,
- jak działa szkodliwe oprogramowanie na urządzeniach mobilnych,
- jak zabezpieczyć smartfon przed złośliwym oprogramowaniem.
Wirusy na smartfonie – po czym poznasz, że zaatakowały Twój telefon?
Hakowanie telefonu możesz niekiedy łatwo przeoczyć. Wirus na Androida lub iOS, który atakuje Twój telefon, można łatwo pomylić z zakłóceniami czy błędami urządzenia. Jakie mogą być objawy zainfekowania smartfona?
- Twój smartfon często się zacina
- Aplikacje, które do tej pory działały bardzo dobrze, zaczęły nagle wolniej działać
- Bateria się przegrzewa, nawet gdy nie uruchamiasz żadnych programów
- Wiadomości nie docierają do adresatów
- Proste aplikacje, np. do sprawdzania pogody, żądają uprawnień administratora
- W spisie połączeń widzisz nieznane numery
- Twój miesięczny rachunek za usługi telekomunikacyjne jest wysoki, chociaż nie wykonywałeś żadnych dodatkowych, płatnych połączeń
Przeczytaj też: Najpopularniejsze zagrożenia w internecie – zobacz, na co uważać >>
Jak działają programy hakerskie na Androida i iOS?
Wirusy, które potencjalnie mogą zarazić Twój smartfon, są w stanie wyrządzić różnorodne szkody, takie jak:
- nawiązywanie połączeń z międzynarodowymi płatnymi numerami lub wysyłanie SMS-ów premium, co wiąże się z wysokimi rachunkami;
- wykonywanie zdjęć lub nagrywanie filmu za pomocą kamery w telefonie w celu szantażu (tzw. szpieg telefonu komórkowego);
- wysyłanie wiadomości ze spamem lub zainfekowanymi plikami po uzyskaniu dostępu do uprawnień administratora;
- zamiana numeru konta, na które robisz przelew.
Jak widzisz, złośliwe oprogramowanie na Twoim telefonie może prowadzić do nieprzyjemnych skutków. Jak chronić swój smartfon?
Jak zabezpieczyć smartfon przed złośliwym oprogramowaniem?
Pamiętaj, że na telefonie często przechowujemy wiele danych, które nie powinny trafić w ręce cyberprzestępców. Tak jak w realnym życiu przestrzegasz wielu zasad, aby dbać o bezpieczeństwo, tak samo musisz przestrzegać zasad podczas korzystania ze smartfona. Oto kilka z nich.
Przeczytaj też: Bezpieczny internet na smartfonie – 6 podstawowych zasad >>
1. Aktualizuj oprogramowanie – nie lekceważ powiadomień o dostępie do nowych aktualizacji. Za ich pośrednictwem producenci wprowadzają na bieżąco zabezpieczenia przed nowymi zagrożeniami w sieci. Dowiedz się więcej >>
2. Zainstaluj na telefonie program antywirusowy, a w sieci Orange dodatkowo korzystaj z CyberTarczy – w ten sposób ograniczysz możliwość przedostania się złośliwego oprogramowania na Twój smartfon. Takie programy blokują zagrożenia, zanim dotrą do Twojego sprzętu.
3. Zachowaj ostrożność podczas instalowania aplikacji, otwierania załączników czy klikania w linki – chwila nieuwagi może spowodować, że na swój smartfon pobierzesz zainfekowany plik. Możesz też trafić na stronę stworzoną przez hakerów, na której poproszą Cię podanie danych, które następnie przejmą i wykorzystają np. do wyłudzenia pieniędzy.
Przeczytaj też: Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi Orange, które Ci w tym pomogą >>