Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Włącz wyższy bieg! Oto jak działa internet ze światłowodu
Wciąż zastanawiasz się nad tym, jaki internet wybrać do swojego domu? Szukasz czegoś ultraszybkiego, nowoczesnego i niezawodnego? Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest internet domowy ze światłowodu, który gwarantuje najlepszą jakość połączenia bez względu na to, ile urządzeń podłączasz do sieci. Czas zapomnieć o przerywanych transmisjach na żywo oraz irytujących zakłóceniach podczas oglądania ulubionych filmów online. Nadchodzi era światłowodu!
Czym jest światłowód?
Światłowód to nic innego, jak ultranowoczesna technologia FTTH (z ang. Fiber to the Home), która polega na dostarczaniu szybkiego internetu za pomocą tzw. światłowodu, doprowadzonego bezpośrednio do mieszkania klienta.
Czy wiesz, że…
kabel światłowodowy to przezroczyste włókno z tworzywa sztucznego, w którym dane przesyłane są za pomocą… światła?
Kable światłowodowe, w odróżnieniu od tradycyjnych – miedzianych, nie wymagają uziemienia, ponieważ nie przesyłają sygnałów elektrycznych, a ponadto mają nieporównywalnie większą szerokość pasma, są wodoodporne, a łączenie wielu odcinków kabla nie powoduje żadnych zakłóceń.
Co ważne, światłowód to jedna z najnowocześniejszych technologii teleinformacyjnych, którą wyróżnia między innymi:
- nieograniczona prędkość przesyłu danych,
- niezawodność,
- odporność za zakłócenia.
Użytkownicy internetu stacjonarnego ze światłowodu mają więc zagwarantowany bardzo szybki i stabilny dostęp do Sieci, bez względu na uwarunkowania pogodowe, które w przypadku tradycyjnej infrastruktury, drastycznie wpływają na jakość i prędkość przesyłu danych.
Instalacja światłowodowa – jak wygląda?
Innowacyjną sieć FTTH można podzielić na:
- sieć dosyłową – realizuje transmisje danych i jest doprowadzana od punktu dostępowego, który znajduje się w pobliżu centrali, do tzw. Splittera, umieszczonego bezpośrednio w budynku wielorodzinnym. Splitter z kolei, umożliwia rozdzielenie sygnału pomiędzy poszczególne osoby, do których doprowadzona jest sieć światłowodowa;
- sieć pionowa – sieć wewnątrz budynku, prowadzona pomiędzy piętrami. Co ciekawe, kable światłowodowe rozprowadzane są w specjalnych, pionowych kanałach – od Splittera do skrzynek kablowych, rozmieszczonych się na poszczególnych piętrach;
- sieć pozioma – sieć światłowodowa, poprowadzona w obrębie danego piętra budynku, bezpośrednio do mieszkania klienta. W tym przypadku, początek sieci znajduje się w skrzynce kablowej, zaś kończy się gniazdkiem światłowodowym w mieszkaniu. Sieć może być również poprowadzona pod tynkiem – w rurkach osłonowych, czyli tzw. peszlach lub kablami przymocowanymi bezpośrednio do ściany.
Orange Światłowód – jak wygląda instalacja w mieszkaniu klienta?
Każdy, kto wybierze Orange Światłowód nie musi martwić się kwestiami technicznymi, ponieważ doświadczeni monterzy, zainstalują internet szybko (maksymalnie w 3 godziny), sprawnie i w dogodnym dla klienta terminie. Co więcej, instalacja jest darmowa, podobnie jak nowoczesny modem FunBox 3.0, z bezkonkurencyjnym Wi-Fi, dzięki któremu wszyscy domownicy mogą jednocześnie korzystać z ultraszybkiego internetu na wielu urządzeniach.
Korzyści dla użytkowników FunBox 6.0 to między innymi:
- stabilne łącze,
- silny sygnał, dzięki wielu antenom,
- bezproblemowe podłączanie dzięki wejściu USB
Dzięki innowacyjnej technologii światłowodowej, każdy może cieszyć się znakomitym zasięgiem w całym mieszkaniu oraz prędkością Wi-Fi, która dotychczas była osiągalna jedynie po połączeniu urządzenia za pomocą kabla.
Internet ze światłowodu – rzeczywista prędkość
Wybierana przez klienta prędkość internetu w technologii FTTH (w Orange do 300 Mb/s, 600 Mb/s, 1 Gb/s lub 8 Gb/s – gdzie ostatnia prędkość jest póki co dostępna dla wybranych lokalizacji w Warszawie i Krakowie) to rzeczywista prędkość, z jakiej będzie mógł korzystać w swoim mieszkaniu. Ultranowoczesny modem jest przygotowany do tego, aby obsłużyć tak dużą prędkość, zapewniając tym samym komfort użytkowania. Szybkość internetu, jaką klient będzie mógł zaobserwować na swoim laptopie lub smartfonie zależy od tego, czy jego urządzenie jest podłączone do modemu za pomocą kabla (wówczas uzyska pełną przepływowość), czy też korzysta z sieci Wi-Fi, w przypadku której uzyskana szybkość zależy od liczby pracujących terminali. Co ważne, obserwacja ta dotyczy jedynie pomiarów, ponieważ praktyczne korzystanie z kilku urządzeń w tym samym czasie będzie bardzo komfortowe dla wszystkich domowników.