Jak zapobiegać?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak pomóc dziecku dbać o równowagę między czasem online i offline..
- jak przeciwdziałać nadużywaniu mediów cyfrowych przez dzieci
Internet jest cennym źródłem informacji, ułatwia komunikację, może w ciekawy sposób wspierać edukację i rozrywkę. Niestety wiąże się z nim także wiele zagrożeń – za jedno z poważniejszych uznaje się nadużywanie czy nawet uzależnienie od sieci. Ten problem dotyczy nas wszystkich, zarówno dorosłych, młodzieży jak i dzieci – niestety coraz młodszych.
Uważaj, kiedy dajesz dziecku telefon czy tablet
Ponad 20% rodziców udostępnia smartfon lub tablet dziecku przed ukończeniem przez nie 2 roku życia. Może to zaburzać jego prawidłowy rozwój. W tym okresie każdy kontakt dziecka z urządzeniem połączonym z internetem można uznać za niewłaściwy.
Zobacz film z ekspertem o problemach w korzystaniu z sieci.
Z wiekiem kontakt dzieci z tymi urządzeniami jest coraz częstszy. Jeżeli nie towarzyszą temu zasady, granice i realne, pozytywne zaangażowanie rodziców, to ryzyko wystąpienie dysfunkcyjnego korzystania z sieci istotnie wzrasta.
Zobacz, ile czasu dziecko może spędzać w sieci.
Zobacz, jak rozpoznać objawy uzależnienia od internetu.
Jak niwelować zagrożenia związane z nadużywaniem internetu przez dzieci?
- Ustal zasady korzystania z sieci
Określcie wspólnie, w jakich porach dnia i ile czasu dziennie dziecko może spędzać w sieci oraz z jakich treści, serwisów i aplikacji może korzystać
Zobacz, jak ustalić zasady korzystania z sieci
- Skonfiguruj urządzenie
Urządzenia ułatwiające dostęp do sieci (smartfon, tablet, laptop, konsola) dają możliwość konfiguracji ustawień, tak żeby ograniczyć kontakt dziecka z nieodpowiednimi treściami oraz kontrolować aktywności najmłodszych dzieci online.
W smartfonie możesz skorzystać na przykład z aplikacji Chroń dzieci w sieci, która pozwala zarządzać czasem i treściami internetowymi w telefonie dziecka.
Zobacz aplikację Chroń dzieci w sieci
- Stosuj programy kontroli rodzicielskiej
Na urządzeniach wykorzystywanych przez młodsze dzieci warto zainstalować program lub aplikację kontroli rodzicielskiej – pozwolą Ci one filtrować treści oraz ustawiać limit czasu spędzanego online.
Poznaj programy kontroli rodzicielskiej.
- Rozmawiaj z dzieckiem
Rozmawiaj o dobrych i złych stronach internetu. Pokazuj pozytywne treści – serwisy i aplikacje. Wytłumacz dziecku, na czym polega nadużywanie i uzależnienie od sieci, dlaczego stanowi zagrożenie.
Zastanów się też, czy korzystanie z sieci nie jest dla dziecka odskocznią od problemów, takich jak zaburzone więzi z rodziną lub rówieśnikami, niskie poczucie wartości.
Zobacz, jak rozmawiać z dzieckiem o internecie.
- Dbaj o balans
Zadbaj o organizowanie aktywności dziecka poza internetem, w gronie rodziny lub rówieśników, na świeżym powietrzu, połączone z wysiłkiem fizycznym. Stwarzaj sytuacje bez mediów elektronicznych, w których dziecko może poczuć się docenione, ważne, wyjątkowe.
- Bądź przykładem
Dziecko Cię obserwuje. Jeżeli nadmiernie korzystasz z sieci, to jesteś dla niego złym wzorem i niewiarygodnym nadawcą treści dotyczących bezpieczeństwa. Komentuj, co robisz w sieci, pokazuj różnorodne zastosowania internetu, koncentruj się na jego pozytywnych zastosowaniach, takich jak poszukiwanie informacji, rozwijanie zainteresowań, edukacja.
Pamiętaj:
Problem nadużywania internetu to sprawa całej rodziny. Dzieci nas obserwują, jesteśmy dla nich przykładem, więc sami musimy ograniczyć czas online. Pamiętajmy też, że nadużywanie sieci przez dziecko to często ucieczka przed nudą, niezaspokojonymi potrzebami czy nierozwiązanymi problemami. Obserwujmy nasze dzieci, znajdujmy dla nich czas i uwagę. Ich bezpieczeństwo jest także w naszych rękach!
Zobacz wyniki badań: Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w Internecie.
Dowiedz się więcej w internetowym kursie dla rodziców od Fundacji Orange.