Zasady bezpieczeństwa w sieci

Kontrola rodzicielska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kontrola rodzicielska,
  • w jakim stopniu jest stosowana w Polsce,
  • na które programy kontroli rodzicielskiej warto zwrócić uwagę.

W dobie swobodnego przepływu treści elektronicznych, dostępnych wszędzie i zawsze, przed rodzicami stanęły nowe wyzwania. Internet niewątpliwie może być dla Twojego dziecka źródłem wiedzy, zabawy, rozwoju pasji i sposobem na nawiązywanie relacji z rówieśnikami, lecz jest także miejscem pełnym zagrożeń. Rodzicie dziecka, które ma dostęp do internetu, muszą się z nimi zmierzyć. Często przejmując przy tym funkcję rodzinnego cenzora.

63% rodziców w domach z komputerem stacjonarnym lub laptopem podaje, że w ich domu funkcjonuje kontrola rodzicielska – wynika z badania Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w Internecie. Potwierdza to 49% dzieci.

Kiedy mowa o urządzeniach mobilnych typu smartfon i tablet, kontrola zdarza się znacznie rzadziej. Stosowanie blokady rodzicielskiej potwierdza 22% dzieci i 23% rodziców. Oznacza to, że co trzecie dziecko korzysta z internetu mobilnego bez nadzoru.

 

Jak możesz chronić swoje dziecko w sieci?

By rozumieć współczesny świat i umieć w nim sprawnie funkcjonować, młody człowiek nie może być całkowicie odcięty od internetu. Zadaniem rodzica jest jednak znajomość tego, jakie miejsca w sieci odwiedza jego dziecko i z jakimi treściami ma do czynienia. Choć nie zastąpią rozmowy, wsparcia i bieżącego zainteresowania cyfrową aktywnością dziecka, to mogą mu  w tym też pomóc różne programy i aplikacje. Warto je stosować szczególnie wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze małe, w wieku przedszkolnym.

Istnieje wiele rozwiązań w zakresie tzw. blokady rodzicielskiej, zarówno na poziome samych urządzeń (zainstalowane na komputerze, tablecie czy smartfonie oprogramowanie), jak i przeglądarek internetowych (np. SafeSearch w wyszukiwarce lub funkcja „Bezpieczeństwo rodzinne” dostępna w systemie Windows). Warto rozważyć ich stosowanie szczególnie na urządzeniach, które używane są przez najmłodsze dzieci. Ale i im wyjaśnić, że taka kontrola stosowana est dla ich bezpieczeństwa.

W przypadku blokowania dostępu do stron WWW rodzic (administrator urządzenia) ma możliwość określenia, jakie kategorie stron nie powinny być wyświetlane, np.:

  • erotyczne,
  • ofensywne/agresywne,
  • umożliwiające pobieranie plików z internetu, 
  • portale wideo, 
  • portale społecznościowe.

Można zablokować pojedyncze witryny, ale też konkretne obszary w sieci, np. strony, które zawierają słowo „seks”. Najwyższym poziomem zabezpieczenia jest zezwolenie na dostęp jedynie do konkretnych stron, które rodzic oznaczył jako bezpieczne. To tak zwana „biała lista” stron.

 

Dlaczego warto stosować kontrolę rodzicielską?

Programy kontroli rodzicielskiej mogą ułatwić stopniowe i rozważne wprowadzanie małego dziecka w świat internetu – zarówno w przypadku korzystania z komputera stacjonarnego, jak i urządzeń mobilnych. Dzięki stałemu lub czasowemu ograniczeniu w dostępie do określonych programów i opcji urządzenia, rodzic może:

  • wyznaczyć dziecku czas korzystania z komputera i internetu (długość i częstotliwość);
  • wybrać usługi internetowe, z których dziecko nie będzie mogło skorzystać – blokada może zostać nałożona np. na komunikatory, listy dyskusyjne, skrzynki pocztowe, pobieranie z internetu programów i dokumentów;
  • ograniczyć dostęp do funkcji komputera – blokowane mogą być np. możliwość zapisu danych na pamięci zewnętrznej (np. na pendrive’ie), dostęp do panelu sterowania i panelu „Dodaj i usuń programy”, funkcja „Uruchom z menu start”.

Funkcja monitorowania i raportowania daje rodzicom możliwość kontroli zachowania dziecka. Programy kontroli rodzicielskiej umożliwiają zapisywanie obrazu zawartości monitora np. co minutę, 2 minuty lub 10 minut. Ponadto zapisywane są strony, które dziecko przeglądało lub które zostały zablokowane przez oprogramowanie kontroli rodzicielskiej. Zrzuty ekranu lub wykaz zakazanych stron, które dziecko próbowało odwiedzić, rodzic może obejrzeć w panelu administracyjnym oprogramowania. Niektóre z aplikacji umożliwiają przesyłanie zarejestrowanych zdarzeń (obrazy i adresy WWW) na adres mailowy.

 

Programy kontroli rodzicielskiej

Szukając programów do kontroli rodzicielskiej, warto zrobić rozeznanie w internecie i zapoznać się z informacjami producentów oprogramowania oraz opiniami użytkowników.

Wśród licznej oferty warto zwrócić uwagę m.in. na:


Między wolnością a cenzurą

Co robią dzieci w internecie pozostawione samym sobie?

Głównie korzystają z serwisów społecznościowych – 80% zapytanych ma konto na Facebooku, 22% na Instagramie, zaś 20%  – na Snapchacie. Hasło do konta dziecka w przeważającej większości przypadków ma wyłącznie ono samo (82% zapytanych). Tylko w 15% przypadków znają je także rodzice.

Zobacz, jak wybrać bezpieczne hasło

Programy ochrony rodzicielskiej dają możliwość utworzenia niezależnych profili dla różnych użytkowników – innego dla dziecka, innego dla osoby dorosłej. Panel administracyjny (pozwalający na zmianę ustawień) jest chroniony hasłem, dzięki czemu rodzic ma pewność, że dziecko korzysta tylko z przeznaczonego i ustawionego specjalnego dla niego profilu.

 

Pamiętaj

Warto zainstalować na urządzeniach, z których korzystają dzieci, oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Aplikacje tego typu na urządzenia mobilne dostępne są w sklepach online właściwych dla danego systemu operacyjnego. Użytkownicy komputerów pobiorą takie programy z sieci lub kupią je w sklepie. Część programów i aplikacji kontroli rodzicielskiej udostępnianych jest za darmo, za inne trzeba zapłacić, często w postaci abonamentu.

Niezależnie jednak od technicznych zabezpieczeń, kontrola rodzicielska to także uważność rodzica i wiedza na temat tego, co jego dziecko robi w sieci.

Dowiedz się więcej o stosowaniu kontroli rodzicielskiej na blogu Fundacji Orange.