Rodzina w cyfrowym świecie

Polecane dla dzieci

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wspierać dziecko w korzystaniu z wartościowych treści w sieci i na co zwrócić uwagę w tych poszukiwaniach,
  • jakie strony i aplikacje możemy polecić Twojej rodzinie.

Nowe technologie niosą ze sobą wiele zagrożeń – to prawda. Dają dostęp do mało wartościowej rozrywki – fakt. Ale stanowią też nieocenione źródło cennej wiedzy, interesujących treści i inspiracji. Warto jak najwcześniej pokazać dziecku, że przy pomocy internetu, smartfona i komputera można robić coś pożytecznego i coś, co je rozwija, pobudza jego ciekawość świata, inspiruje do nowych pasji. Zobacz, jak to robić.

 

Wartościowe treści w sieci dla Twojego dziecka

Dzięki internetowi można połączyć się z ludźmi na drugim końcu świata, kontaktować się z ekspertami w danej dziedzinie, autorami książek, naukowcami, artystami. Można dowiadywać się o zjawiskach, do których nigdy wcześniej nie mieliśmy dostępu. Można uczyć się nowych rzeczy, języków obcych, słuchać audiobooków, oglądać edukacyjne filmy, zwiedzać muzea – słowem: poszerzać horyzonty i pobudzać pasje.

Wirtualne wycieczki w głąb dżungli, gry rozwijające wrażliwość, nauka programowania, pisania, zasad ekologii – jest tego mnóstwo. Wystarczy tylko obrać odpowiedni kierunek i wspierać dziecko w podążaniu właśnie tą drogą, a nie tylko w biernej konsumpcji tego, co na wyciągnięcie ręki.

  • Warto wspólnie z dzieckiem poszukać takich stron, aplikacji czy gier, z których może mieć realne korzyści. Skoro i tak już spędza czas online, zadbaj o to, by przy okazji czegoś się uczyło, rozwijało. Nawet jeśli używa sieci do rozrywki – która też jest potrzebna – niech korzysta z tej jakościowej, a przynajmniej takiej, która mu nie zaszkodzi.
  • Pamiętaj też, żeby dana aktywność była dostosowana do wieku dziecka i aby dziecko nie przekraczało limitów czasu przed ekranem. Sprawdzaj dokładnie, z jakimi treściami ma do czynienia, szczególnie przedszkolak (upewnij się, że  nic go nie zszokuje, nie wpłynie na zaburzenia koncentracji, nie jest przeładowane reklamami, czy na pewno jest odpowiednie dla jego indywidualnego poziomu wrażliwości). Warto, aby szczególnie młodsze dzieci unikały gier o zbyt szybkiej akcji, zbyt dużej liczbie bodźców. Nie polecamy tych agresywnych i szerzących nienawiść.
  • W Waszych poszukiwaniach warto też wziąć pod uwagę, co pasjonuje Twoje dziecko, czym się interesuje, i pogłębiać te zainteresowania poprzez cyfrowe aktywności. Można mu też pokazywać coś zupełnie nowego, co zainspiruje je do rozwoju nowego hobby.
  • Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, czy to co popularne lub to w co grają jego rówieśnicy, jest na pewno bezpieczne i wartościowe. Zachęcaj dziecko, żeby korzystało z tych zasobów sieci, które naprawdę sprawiają mu frajdę, a nie tych, które choć modne i powszechne, mogą być szkodliwe i bezwartościowe. To zapewne będzie rozmowa o tym, że nie trzeba zawsze naśladować innych.
  • Pamiętaj, że można nie tylko korzystać z czegoś gotowego i dostępnego w sieci, ale też wspólnie tworzyć treści: budować wirtualne mapy miast, pisać audiodeskrypcje filmów dla niewidomych, kręcić filmy metodą poklatkową, teledyski do tradycyjnych piosenek ludowych, a także budować roboty, nagrywać dźwięki miasta czy fotografować architekturę, ucząc się przy tym historii okolicy.

Przede wszystkim ważne jest, żeby to, co zajmuje czas Twojego dziecka, gry w które gra, aplikacje, których używa, nie były przypadkowe, a przemyślane i sprawdzone. Najpierw warto takich poszukiwań dokonywać wspólnie i towarzyszyć w nich dziecku,  aby rozwijać w nim odpowiedzialną postawę wobec technologii. Nastolatek potrzebuje więcej prywatności w swoich cyfrowych aktywnościach, ale nie wahaj się rozmawiać z nim  o internecie i inspirować do podejmowania wartościowych aktywności z wykorzystaniem nowych technologii.

 

Co polecamy?

Przygotowaliśmy dla Was kilka inspiracji, ale gorąco zachęcamy, żebyście sami i razem z dzieckiem sprawdzali i szukali interesujących i bezpiecznych treści. Internet jest pod tym względem pełen skarbów.

Gra edukacyjna Bezpiecznie Tu i Tam pomoże Wam zapoznać się z zasadami bezpiecznego internetu i to podczas zabawy! Gra jest przeznaczona dla 2–4 osób w wieku od 7 lat. Zanim zaczniecie partię, ustalcie, co będzie nagrodą dla zwycięzcy.

Jest to portal edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa w sieci skierowany do dzieci w wieku 4–6 lat . Znajdziecie na nim dużo bajek, gier i piosenek.

Jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6–9 lat. Przez opiekę nad Pstonikiem, który namieszał w Cyfrowym Laboratorium, dziecko uczy się, jak bezpiecznie poruszać się w internecie.

Cykl animowanych filmików edukacyjnych, ukazujących sieciowe zagrożenia w przystępnej, żartobliwej formie. Są one odpowiednie dla dzieci w wieku 6–10 lat.

Portal pełen przydatnych materiałów na temat bezpieczeństwa w internecie, skierowany do dzieci w wieku 6–12 lat. Gry, konkursy, quizy oparte na przygodach grupy przyjaciół – Sieciaków.

Portal o bezpieczeństwie w sieci dla dzieci w wieku 12–13 lat i filmiki o przygodach nastolatków, które dają do myślenia w kontekście cyberprzemocy i dbania o swoją prywatność online.

To strona pełna scenariuszy zajęć lekcyjnych dla dzieci w klasach 1–3 stworzona przez Fundację Orange. W warunkach domowych na pewno będzie można odtworzyć scenariusz pt. „Twoja cyfrowa opowieść” (układanie historii za pomocą zdjęć) czy „Dźwiękowy przewodnik” (nagrywanie i odtwarzanie odgłosów otoczenia).

Znana na całym świecie bezpłatna aplikacja edukacyjna, pełna kursów udostępnionych na wolnej licencji. Twoje dziecko zdobędzie tam nowe, fascynujące umiejętności.

Zbiór przepisów na edukacyjne projekty, realizowane za pośrednictwem nowych mediów. Warto zwrócić uwagę na łatwy do odtworzenia w domu przepis na zbudowanie własnego aparatu otworkowego z puszki lub przepis na rodzinny blog kulinarny.

Coś dla najmłodszych dzieci, choć nie tylko. Aplikacja jest elektronicznym kluczem do rozpoznawania wybranych gatunków polskich drzew i krzewów. Zachęca dziecko do zdrowego ruchu i poszerza jego wiedzę o otaczającej przyrodzie.

Coś dla początkujących programistów. Nauka kodowania to nie tylko umiejętności techniczne, to rozwój logicznego i strategicznego myślenia. A może też być fajną zabawą.

Trudno sobie wyobrazić bardziej pożądaną w naszych czasach umiejętność niż programowanie. Twoje dziecko może zacząć zdobywać ją już teraz.

Wystarczy smartfon, aplikacja do edytowania filmów i możecie całą rodziną stworzyć swoje historie w wideo lub przyrodnicze filmy poklatkowe.

Wspólnie rozwijajcie kreatywność! Do zdjęć dodawajcie tekst i rysunki (dziecka), eksperymentujcie z narzędziami do rysowania i malowania, komponujcie utwory muzyczne, stwórzcie multimedialny przewodnik po Waszej miejscowości lub dzielnicy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.

 

Czego jeszcze warto poszukać?

W internecie dostępne są na przykład:

  • gry, które mogą być wsparciem w zapamiętywaniu i liter i cyfr,
  • gry logiczne, układanki, memo, zadania przypominające testy inteligencji,
  • quizy i testy utrwalające wiedzę szkolną,
  • wiele aplikacji i gier, które mogą wspierać rodziców w dbaniu o rozwój i zdrowie ich dzieci – o zdrowym żywieniu, aktywności fizycznej,
  • aplikacje ekologiczne zachęcające do dbania o planetę i segregacji śmieci,
  • aplikacje, które pomogą rozwiązywać bieżące trudności wychowawcze, uczyć wrażliwości, oswajać lęki dziecka np. przed wizytą u dentysty,
  • gry, strony i blogi o odległych zakątkach świata, kulturach i tradycjach innych krajów, dostępne też dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Warto też uczyć dziecka programowania na lekcjach w szkole! Fundacja Orange prowadzi projekt #SuperKoderzy dla szkół. Warto namówić szkołę Twojego dziecka do udziału w tej inicjatywie.

 

Pamiętaj

Nowe technologie mogą być cennym sprzymierzeńcem rozwoju dziecka, a w sieci możemy znaleźć wiele ciekawych i mądrych zabaw, gier czy aplikacji.  Istotne jest, żeby dobrze wybrać je pod kątem rozwoju zainteresowań dziecka oraz odpowiednio dopasować je do jego wieku i możliwości. Ale najważniejszy pozostanie zawsze Wasz wspólny czas z dzieckiem i codzienna uwaga, jaką mu poświęcacie.