Jak zadbać o aktywność fizyczną dzieci w czasie pandemii?
W obecnych czasach jeszcze trudniej niż zwykle zachęcić dzieci do sportu i ruchu. Pandemia sprawia, że dzieci spędzają wiele godzin przed komputerami i telefonami. Jednym z zadań rodziców jest więc na nowo rozbudzić w dzieciach miłość do sportu.
W jaki sposób to zrobić?
Z tekstu dowiesz się:
- z czym wiąże się brak aktywności fizycznej u dzieci,
- co daje dzieciom sport,
- jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej,
- jakie rozrywki ruchowe wybrać dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym,
- jakie atrakcje sportowe zapewnić nastolatkowi?
Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży to temat, którym żywo powinni interesować się rodzice - szczególnie w czasie, gdy najmłodsi nie spędzają na dworze tak wielu godzin niż wcześniej. Zachęcanie dziecka do aktywności nie musi być jednak czymś trudnym. Nie wymaga też od rodzica szczególnych umiejętności sportowych. W motywowaniu do ruchu nie chodzi o to, by pociecha od razu stała się mistrzem tańca, karate czy biegania. Za pomocą prostych ćwiczeń można zadbać o to, by dziecko prawidłowo się rozwijało i uniknęło wielu problemów zdrowotnych związanych z brakiem aktywności.
Brak aktywności fizycznej u dzieci – z czym to się wiąże?
Sytuacja związana z pandemią wymusza zarówno na dorosłych, jak i dzieciach rezygnację z wielu form aktywności fizycznej. Zamknięcie sal zabaw, hal sportowych, siłowni czy innych obiektów powoduje przejście na siedzący tryb życia. Niestety – jeśli będzie się on przedłużał, może dojść do zjawiska bezczynności ruchowej, czyli hipokinezji.
Hipokinezja to stan organizmu, który według WHO należy obecnie do jednych z poważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych. Hipokinezja wiąże się ze zmniejszonym obciążeniem układu ruchowego, kosztem przeciążenia układu nerwowego. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że może dotykać głównie osoby dorosłe, które wykonują prace biurowe. Jednak przez pandemię stał się to także realny problem wśród dzieci.
Jakie mogą być skutki przedłużającego się braku ruchu u dzieci?
- Opóźniony rozwój motoryczny (zwłaszcza wśród młodszych dzieci),
- Nadwaga i otyłość,
- Problemy z rozwojem psychicznym i emocjonalnym,
- Chroniczny brak energii,
- Problemy ze snem,
- Problemy z kręgosłupem i wady postawy
- Mniejsza odporność organizmu.
Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży – od czego zacząć?
Pierwsze próby zachęcania dziecka do aktywności fizycznej mogą być trudne. Zwłaszcza, jeśli przez dłuższy czas niemal w ogóle nie wykonywało żadnych ćwiczeń. W takiej sytuacji nie warto od razu zapraszać dziecko do długiego treningu. W ten sposób może się szybko zniechęcić, a brak towarzyszy w sporcie może tylko wywołać w nim większą frustrację.
- Dobrym pomysłem na start będzie wybranie się na rodzinny spacer — krótką przechadzkę po atrakcjach okolicy lub dłuższą wyprawę po lesie. Młodsze dzieci możesz zabrać na pobliski plac zabaw.
- Ze starszymi dziećmi możesz sprawdzić możliwości nowego gadżetu, np. hulajnogi, rolek, ale też lornetki czy kompasu.
- Wykorzystaj różne zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu. Możesz np. zorganizować zabawę w podchody lub zawody sportowe.
Aktywność fizyczna dzieci w wieku wczesnoszkolnym – zajęcia ruchowe w domu i na świeżym powietrzu
Jak zadbać o to, żeby młodsze dzieci dużo się ruszały? Wystarczy zaproponować kilka atrakcyjnych zabaw – do wykonania zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.
Przykłady zajęć sportowych w domu:
- Piłka nożna lub siatkówka z balonem – odbijanie piłki w domu może być dość ryzykowne, chyba że masz odpowiednią ilość miejsca lub mieszkasz w bloku. Jednak zamiast piłki, do zabawy możesz wykorzystać balon. Odbijaj go z dzieckiem albo stwórz prowizoryczną bramkę z dwóch krzeseł i ćwiczcie strzelanie do celu.
- Hula hop – ten sportowy gadżet, który służy do modelowania sylwetki, może być także świetnym narzędziem zabawy młodszych dzieci. Dzięki nim maluchy mogą sprawdzić, jak długo potrafią kręcić biodrami (a czasem nawet całym ciałem!), żeby kółko nie upadło na ziemię.
- Skakanka – to kolejny gadżet, który świetnie sprawdzi się w domu. Skakankę dziecko może używać samo lub przeskakiwać nad obracającą się skakaną trzymaną przez dwie osoby. Jeśli zdecydujesz się na tę zabawę, upewnij się tylko, że w zasięgu skakanki nie ma żadnych mebli, żyrandoli ani cennych przedmiotów.
- Ćwiczenia dla dzieci z muzyką – możesz włączyć filmik, np. na YouTubie, z gotowym zestawem ćwiczeń dla najmłodszych. Jeśli jednak zależy Ci, aby dziecko nie spędzało znowu czasu przed ekranem, włącz muzykę i wspólnie wymyślcie choreografię.
Przykłady zajęć sportowych na świeżym powietrzu:
- Zabawy na placu zabaw i boisku – pamiętaj, aby wybierać miejsca, które są dostosowane do wieku dziecka. Zwróć uwagę na to, jakie sprzęty i konstrukcje znajdują się na placu. Możesz też zapytać innych rodziców w okolicy, czy polecają jakieś wyjątkowe place zabaw dla dzieci.
- Bieganie w parku lub lesie – tę aktywność fizyczną możecie urozmaicić dodatkowymi zadaniami. zachęć swoje dziecko do tego, by w trakcie biegu znalazło odpowiednią liczbę liści, kamyków lub innych skarbów.
- Rower, hulajnoga, rolki – jeśli zdecydujesz się wyposażyć malucha w sprzęt na kółkach, będziesz mieć szansę samemu sprawdzić swoją kondycję. Uwaga! Dzieci potrafią być bardzo szybkie.
Pamiętaj także, że mimo pandemii, część zajęć zorganizowanych nadal może się odbywać.. Zorientuj się więc wśród rodziców innych dzieci, jakie treningi odbywają się w Twojej okolicy.
Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży – jak zachęcić nastolatka do ruchu?
Czy zmotywowanie nastolatka do podjęcia aktywności fizycznej i odejścia od komputera jest możliwe? Kluczem do porozumienia jest dialog. Zadbaj o to, by dziecko odczuło, że może coraz bardziej o sobie decydować. Spróbuj razem z nim wybrać aktywność fizyczną, która sprawia mu przyjemność.
Jeśli nie wykazuje najmniejszej chęci do ruchu, nie poddawaj się. Przypomnij sobie, jak sam byłeś nastolatkiem i co wtedy czułeś. Może Twoje doświadczenia pomogą Ci w rozmowie z dzieckiem. Jeśli problem tkwi w odciągnięciu nastolatka od monitora, rozmawiaj z nim na temat uzależnień! Postaraj się jednak nie przyjmować zbyt moralizatorskiego tonu. Uzależnienie nastolatków od internetu to delikatny temat i czasami może się kojarzyć rodzicom z rozbrajaniem bomby zegarowej. Warto jednak podjąć to wyzwanie.
Przykłady zajęć sportowych w domu:
- Ćwiczenia z influencerami – w wieku nastoletnim dużą rolę odgrywają idole i osoby znane. Porozmawiaj z dzieckiem i zapytaj, czy obserwuje w internecie kogoś, kto dużo ćwiczy i dzieli się swoimi treningami z innymi. Sprawdź, co to za osoba, i jeśli uznasz, że proponuje bezpieczne ćwiczenia, zachęć dziecko do wspólnych treningów z nią. A może sam masz zestaw ćwiczeń, które chętnie wykonujesz? Podziel się nim ze swoim dzieckiem.
- Trening z koleżankami lub kolegami na wideoczacie – nawet jeśli nastolatek, ani Ty nie macie żadnych sportowych idoli, wykorzystaj to, że młodzież chętnie rozmawia ze sobą na wideoczatach po zajęciach. Zaproponuj swojemu dziecku, aby razem z kolegami zaczął ćwiczyć. Unikaj jednak bezpośrednich rozmów ze znajomymi Twojego dziecka. Lepiej, żeby ta inicjatywa wyszła od niego.
- Taniec – spora część nastolatków uwielbia tańczyć. A nawet jeśli źle czują się na parkiecie, w domu nikt ich przecież nie widzi. Włącz nastolatkowi ulubioną muzykę i razem spróbujcie stworzyć układ taneczny.
Przykłady zajęć sportowych na świeżym powietrzu
- Wspólne bieganie – może to być jogging o poranku lub pod wieczór. Bieganie może być dobrym pomysłem np. do sprawdzenia nowych butów kupionych dziecku czy wybrania się do sklepu po kilka rzeczy na wieczorne oglądanie filmów.
- Wycieczki rowerowe – to rozrywka, która świetnie sprawdzi się w weekendy. Aby nie dopuścić do tego, by nastolatek spędził cały wolny dzień przed komputerem, zorganizuj wycieczkę dla całej rodziny. Spróbuj tylko wcześniej zaplanować trasę, tak abyście po drodze mogli zobaczyć kilka atrakcji.
Uwaga, konkurs. Podziel się swoimi pomysłami, jak Ty organizujesz czas dziecku i zdobądź nagrody. Sprawdź