Zamknięcie szkół i przejście na zdalne nauczanie sprawiło, że dzieci spędzają przed komputerem nawet 8-10 godzin dziennie. Oderwanie ich od komputera w przerwach od nauki jest bardzo ważne. Stanowi odpoczynek nie tylko dla zmęczonych oczu i kręgosłupa, ale też wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Dobrym sposobem na zapewnienie dziecku rozrywki jest wspólna zabawa.
Z tekstu dowiesz się:
Umiejętne oderwanie dziecka od komputera to tylko jedno z wyzwań, które stoją przed rodzicami. Co zrobić, gdy uda się już osiągnąć cel? Pozostawienie dziecka samemu sobie może skutkować tym, że wkrótce ponownie zasiądzie przed ekranem komputera lub weźmie do ręki telefon. Ważne jest więc, by rodzic aktywnie włączył się w organizowanie rozrywek dla swojej pociechy. Przygotowaliśmy kilka propozycji, dzięki którym będzie Ci łatwiej zaplanować atrakcje dla całej rodziny – bez nudy i żadnego przymusu.
Dzieci i internet – chcesz uzyskać więcej praktycznej wiedzy w tym temacie? Przeczytaj nasz poradnik, w którym dowiesz się, jak dzieci korzystają z internetu w dzisiejszych czasach.
Zabawy dla dzieci w domu – jak znaleźć czas na wspólną rozrywkę?
Wspólnie spędzany czas sprawia, że między ludźmi nawiązują się relacje. Rodzic staje się nie tylko opiekunem i osobą, która nakłada na dziecko obowiązki, ale też towarzyszem zabaw. W trakcie wspólnych zajęć rodzic może też lepiej poznać swoje dziecko. W związku z tym bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, powinieneś znaleźć przynajmniej kilkanaście minut dziennie na czas dla dziecka. Postaraj się, aby w ciągu dnia zamknąć wszystkie sprawy związane z pracą. Później odłóż swój smartfon na bok. Dziecko na pewno wkrótce też się nauczy, że telefonu wcale nie trzeba trzymać przy sobie przez cały czas.
Co z obowiązkami domowymi? Pamiętaj, że dzieci możesz angażować do prac w domu, niezależnie od tego, ile mają lat. Młodszym możesz np. pokazywać, jak działa pralka i na czym polega ustawianie programów i segregowanie ubrań.
Bardzo dobrym pomysłem jest także stworzenie planu atrakcji na każdy dzień. Nie masz pomysłu, co warto zorganizować dla siebie i dziecka? Skorzystaj z naszych gotowych propozycji.
Wydrukuj planer dla rodziców i dzieci z propozycjami wspólnych zabaw:
>> Pobierz planer z zabawami <<
Zajęcia kreatywne dla dzieci. Jak zachęcić do zabawy bez komputera?
Wirtualny świat dostarcza dziecku mnóstwo rozrywki. Dzięki niemu może się oderwać od monotonnej rzeczywistości, przenieść się w zupełnie inne miejsce i wyjść myślami poza ściany swojego pokoju, zamienić się w superbohatera (lub superzłoczyńcę).
Oderwanie dziecka od komputera to duże wyzwanie i wymaga od rodzica odpowiedniego podejścia.
Chcesz dowiedzieć się, jak rozmawiać z dzieckiem, które jest skupione na grze? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wspierać zainteresowania dziecka spędzającego w czasie pandemii większość czasu przy komputerze.
Zabawy dla dzieci w domu – od czego zacząć?
Udało Ci się osiągnąć pierwsze sukcesy – dziecko odeszło od komputera i jest gotowe do wspólnej zabawy. Co dalej? Teraz zaczyna się najciekawsza część! Zanim zaczniesz korzystać z naszych propozycji zabaw, pamiętaj o kilku zasadach:
1. Dostosuj zabawę do wieku dziecka – dzieci w wieku wczesnoszkolnym na pewno będą się chętnie bawić np. w naśladowanie zwierząt. Jednak starszych takie atrakcje z pewnością nie zainteresują.
2. Dostosuj zabawę do możliwości dziecka – jeśli dziecko nie za dobrze czuje się w zabawach ruchowych, skup się na atrakcjach związanych z eksperymentowaniem, zabawach słownych czy logicznych.
3. Dostosuj zabawę do zainteresowań dziecka – dziecko chętnie zainteresuje się rozrywką, która jest zgodna z tym, co je aktualnie interesuje. Jeśli np. fascynują je planety i kosmos, modyfikuj zabawy w taki sposób, żeby były związane z tym zagadnieniem. Zamiast np. budować kartonowe miasto, spróbujcie razem skonstruować rakietę albo własny model planety.
4. Wybierz zabawę, która będzie dla dziecka pewnym wyzwaniem – dzieci najchętniej robią to, w czym czują się najlepiej. To jednak nie oznacza, że trzeba skupiać się tylko na kilku zabawach. Jeśli np. widzisz, że Twój trzecio- czy czwartoklasista ma problemy z matematyką, znajdź zabawę, która pokaże mu królową nauk w nieco przyjaźniejszym świetle. Możesz do tego wykorzystać klocki, kamyki przyniesione z dworu, liście – to wszystko sprawdzi się przy nauce liczenia.
Zabawy ruchowe dla dzieci – sposób na poprawę aktywności fizycznej
Jeśli dziecko spędza bardzo dużo czasu przed komputerem, potrzebuje zajęć, które pozwolą mu zadbać o prawidłowy rozwój motoryczny i kondycję. Sport dla dzieci to nie tylko zajęcia zorganizowane prowadzone przez specjalistów. Zabawy ruchowe możesz wymyślić także Ty sam. Mamy dla Ciebie kilka propozycji:
Kreatywne zabawy dla dzieci w domu – 10 zabaw, które bawią i rozwijają
Zabawy z dzieckiem to nie tylko ruch. W trakcie wspólnego spędzania czasu warto także zadbać o to, by rozwijać w dziecku inne umiejętności – logiczne i kreatywne myślenie, poznawanie emocji, naukę zjawisk rządzących światem itp.
Zobacz naszą listę 10 rozrywek dla dzieci w różnym wieku:
1. Pisanie po ciemku – ta zabawa pozwala rozwinąć w dziecku kreatywność, wyobraźnię i poprawić umiejętność skupienia. Gdy zapadnie zmrok, naszykujcie kartki, długopisy lub kredki i zgaście światło. Następnie podyktuj zdanie, które macie zapisać. Wygrywa ten, kto najładniej i najstaranniej wszystko napisze.
2. Robienie masy plastycznej – ta zabawa nie tylko rozwija kreatywność, ale też małą motorykę. Pozwala również poznać, jak zachowują się niektóre produkty w połączeniu z innymi. Do wykonania masy plastycznej nie są potrzebne skomplikowane składniki. Można ją zrobić z mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, balsamu do ciała lub odżywki do włosów oraz oleju. Masa plastyczna może później posłużyć do lepienia zwierzątek, budowli, masek itp.
3. Eksperymenty – to kolejny sposób na rozwój wyobraźni. Eksperymenty uczą także tego, jak jedna substancja może zmieniać swój stan w zależności od dodanego składnika. Możesz np. przygotować z dzieckiem wulkan. Wykorzystaj do tego wodę, ocet, płyn do mycia naczyń, sodę oraz czerwony barwnik.
4. Kodowanie bez komputera – logiczne myślenie, analizowanie i formułowanie poleceń to umiejętności, których można się nauczyć w trakcie zabawy w kodowanie. Co ważne, nie jest do tego potrzebny komputer. Wystarczą Ci kolorowe klocki, które będą musiały zostać ułożone w odpowiedniej sekwencji. Wśród poleceń może się np. znaleźć informacja, że drugi rząd musi się składać z 5 zielonych klocków, w 3. rzędzie kolory muszą być ułożone naprzemienne, a wieża nie może być wyższa niż 8 rzędów.
5. Wąż wyrazowy – to świetna zabawa językowa, która uczy kreatywnego myślenia oraz pozwala dzieciom lepiej zapoznać się z literkami. Do gry nie są potrzebne żadne dodatkowe gadżety. Wypowiedz dowolne słowo. Zadaniem dziecka będzie znalezienie słowa, które zaczyna się na tę samą literę, na którą kończyło się Twoje słowo. Później Ty wykorzystujesz ostatnią literę słowa wybranego przez dziecko, i tak dalej.
6. Kalambury – są jedną z najbardziej znanych gier. Im więcej osób w grze, tym lepiej i weselej. Zabawa polega na tym, aby zgadywać, jakie hasło pokazuje lub rysuje jeden z uczestników. Co ważne, osoba prezentująca hasło nie może wypowiedzieć danego słowa na głos.
7. Tor przeszkód z mebli i zabawek – tworzenie toru sprawia, że w głowie dziecka zwykłe, codzienne przedmioty stają się nagle wielkim murem, który trzeba przeskoczyć, wulkanicznym jeziorem lub liną zawieszoną nad przepaścią. Ułóżcie razem tor przeszkód z wybranych sprzętów w domu, a następnie spróbujcie razem go pokonać.
8. Budowanie z kartonu – zabawa dla wszystkich miłośników klocków i tworzenia nowych konstrukcji. W tej zabawie zamiast gotowych elementów trzeba wykorzystać karton. Można go dowolnie zginać, rozkładać, ciąć, kleić i malować, aby stworzyć najróżniejsze przedmioty i budynki – dom dla lalek, garaż samochodowy, rakietę, wieżę zegarową itp.
9. Malowanie rękami – do tej zabawy są potrzebne farby (mogą to być specjalne farby do malowania palcami) oraz kartki papieru lub karton. Przyda się także folia ochronna, która zabezpieczy stół lub podłogę. Po rozłożeniu farbek dziecko może samo nabierać farbę palcami i malować nimi po kartce. Możecie też razem pomalować sobie całe dłonie i odcisnąć je na kartkach.
10. Butelka z czasownikami – dzięki tej zabawie dziecko może się nauczyć podstawowych czasowników. Wypisz na niewielkich kartkach kilka bezokoliczników (np. „skakać”, „tańczyć”, „śpiewać”), zwiń papier w ruloniki i włóż do butelki. W trakcie zabawy wyciągajcie z dzieckiem kolejno wszystkie kartki i wykonujcie czynności, które są na nich zapisane.
Nuda w domu? Z pewnością nie z tymi zabawami! Nawet w czasie pandemii można zapewnić dziecku rozrywkę, która sprawi, że komputer na chwilę pójdzie w odstawkę. Wystarczy trochę wyobraźni, garść pomysłów i rozpisany plan. To musi się udać. Powodzenia!
Uwaga, konkurs. Podziel się swoimi pomysłami, jak Ty organizujesz czas dziecku i zdobądź nagrody. Sprawdź